Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb

sapaks

 

Sme členom celosvetovej federácie pohrebných služieb

fiat-ifta_web 72px

 

Sme členom Európskej federácie pohrebných služieb

effs logo

EFES-certifikat-max

Zobraziť certifikát

 
EFES-certifikat

Zobraziť poďakovanie

 

 

 

Vaše pripomienky

Reagujeme


5. februára 2009

Prajem dobrý deň,
na začiatok by som sa chcela ako majiteľka jednej z pohrebných služieb poďakovať navrhovateľovi unikátnych zmien v zákone... veľmi rada ich podporím ak dotyčný navrhovateľ bude ochotný poskytnúť pre moju firmu druhé pohrebné vozidlo, takisto ak bude ochotný nájsť mi dvoch pracovníkov, ktorý budú pre moju firmu pracovať za minimálnu mzdu, samozrejme mzdu, ktorá bude platená z navrhovateľovho vrecka, a takisto obzvlášť podporím tento primitívny návrh po tom, čo navrhovateľ bude mať desaťnásobok týchto požadovaných zmien, zrejme sa cíti príliš pri finančných prostriedkoch... a ak nie, budem rada ak ho zbavia svojprávnosti pretože toto nie je podpora pohrebných služieb, ale toto je doslova likvidácia určitých pohrebných služieb. Bola by som veľmi povďačná, ak by ste mi na môj email odpovedali a takisto keby mohol byť zverejnený. Veľmi rada by som si prečítala príspevky na môj email aj od ostatných majiteľov pohrebných služieb hlavne tých, ktorý podnikajú v menších mestách tak, ako ja.
Ďakujem Henika

 
Vážená kolegyňa
Naša asociácia si na nedávnom pracovnom stretnutí konané 1.10.2008 v Senci pozvala aj zástupcov Úradu verejného zdravotníctva SR. Musím podotknúť, že práve pri otázke či mať, alebo nemať dve motorové vozidlá, sa rovnako nezhodli ani prítomní zástupcovia pohrebných služieb. Znova sme museli upozorňovať, že opisovanie pohrebného zákona zo susednej Českej republiky nie je možné aplikovať na území Slovenska.

Na druhej strane ale je faktom, že niektoré pohrebné služby nemajú ani len vlastné vozidlo! Na strane jednej stoja pohrebné služby, ktoré vplyvom nového pohrebného zákona museli investovať mnohé tisíce korún, aby mohli pokračovať v činnosti a na strane druhej zasa pohrebné služby ktoré nielenže nemajú svoje autá, ale veľakrát ani vlastné kancelárske priestory a doslova s úsmevom chodia okolo Vás.

Práve v Senci na pracovnej porade sme upozorňovali na fakt, že okrem tejto skutočnosti sú aj mnohé závažnejšie problémy, ktorá musíme v novej legislatíve riešiť. Úrad verejného zdravotníctva SR, Protimonopolný úrad SR a Ministerstvo zdravotníctva SR sú doslova zavalené sťažnosťami z celého Slovenska od pohrebných služieb, ktoré sa navzájom udávajú. Konečná dohoda na tomto stretnutí znela, že asociácia navrhne niektoré riešenia na zmenu zákona práve od prichádzajúcich navrhovateľov z praxe, to jest od pohrebných služieb. Pripravujeme ďalšie pracovné stretnutie (o ktorom Vás budeme včas informovať na našej webovej stránke), kde už sa očakávajú konkrétne príspevky našich členov, ale aj nečlenov jednotlivých pohrebných služieb z praxe.

S pozdravom
L. Stríž
Predseda asociácie
 
 


3. decembra 2007

Vážený p. Predseda
Chcel by som sa informovať či ste rozmýšľali nad znakom kvality pre pohrebné služby ? Niečo podobne ako funguje v Českej republike. Naša predstava o znaku kvality by bola taká že v prvom rade treba vyselektovať pohrebné služby, ktoré nespĺňajú zákon 470/2005 Z.z a dostať tento znak kvality do povedomia obyvateľstva. Lebo napriek spomínaného zákonu fungujú pohrebné služby, ktoré nerobia dobre meno ostatným PS a s tohto hľadiska nás obyvateľstvo ako aj média hádžu do jedného vreca. Tento znak kvality by bol umiestnený na predajniach a vozidlách pohrebných služieb k čomu by bolo vydané osvedčenie pre PS, ktorá spĺňa a má záujem o skvalitnenie PS na Slovensku. Myslíme že ako predseda asociácie pohrebných a kremačných služieb máte právomoc niečo také navrhnúť pre svojich členov.

SLZA- Pohrebné služby
Pohrebná služba PASTOROK

 
6.decembra 2007

SÚTN Slovenský ústav technickej normalizácie


Vážený pán Stríž

Chcela by som reagovať na dokument, ktorý ste dostali od Pohrebných služieb SLZA a PASTOROK:

- čo sa týka znaku kvality pre pohrebné služby v Českej republike, nemám o tom žiadne relevantné informácie - kto im to udeľuje, za akých podmienok, atď.

- čo sa týka situácie na Slovensku - Slovenský ústav technickej normalizácie sa pripravuje na akreditáciu svojej činnosti aj ako Certifikačný orgán pre služby, ktorý po obdržaní Osvedčenia o akreditácii bude mať kompetencie udeľovať certifikačnú značku služby podľa príslušnej STN EN. Pre pohrebné služby je to norma STN EN 15017:2006 Pohrebné služby. 

Požiadavky. To znamená, že subjekt, ktorý prejde úspešne procesom certifikácie a preukáže, že svoje služby poskytuje v súlade s požiadavkami tejto normy a s požiadavkami platných právnych predpisov (sú uvedené v národnej poznámke, ktorá je súčasťou normy), získa certifikát. Pohrebná služba, ktorá takto preukáže svoju kvalitu poskytovania služby získa väčšiu dôveru u spotrebiteľa, ako aj u príslušných orgánov štátnej správy a pod. To by mohlo "sprehľadniť " fungovanie pohrebných služieb na Slovensku.

- proces certifikácie služieb rozbehneme hneď po získaní Osvedčenia o akreditácii a budeme vás priebežne informovať.
                                                                               
S pozdravom
Špačková


 
#