Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb

sapaks

 

Sme členom celosvetovej federácie pohrebných služieb

fiat-ifta_web 72px

 

Sme členom Európskej federácie pohrebných služieb

effs logo

EFES-certifikat-max

Zobraziť certifikát

 
EFES-certifikat

Zobraziť poďakovanie

 

 

 

Asociácia zvýšila kvalifikáciu svojich členov

18.04.2015

Už dlhodobo si kladie Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb (SAPaKS) za cieľ zvyšovanie kvalifikácie svojich členov, aby boli na úrovni európskych štandardov. I preto zorganizovala pre svojich členov bezplatný kurz, ktorý je vo svojom výsledku vyšším stupňom vzdelania v oblasti pohrebníctva. V okolitých krajinách sa stretávame s odborníkmi, ktorí sa zaoberajú balzamovaním, konzervovaním (predĺženie doby možnosti vystavenia zosnulého), ale aj dokonalou úpravou zosnulej osoby do tej miery, aby sa zahladili stopy posmrtných zmien či devastačných poranení.

Prednáška, workshop alebo kurz, nazvite to ako chcete, prebehol v sobotu 18. 4. 2015 v hoteli Astra v Bratislave. Organizátor sa obrátil na Polskie Centrum Szkolnictwa Funeralnego. V Poľsku je pohrebníctvo na porovnateľnej úrovni zo západnými krajinami. Jednak je to dané tradíciou, cirkevnou orientáciou poľského národa, jednak výškou príspevku štátu, ktorý na pohreb v súčasnosti prispieva sumou až jeden tisíc eur.

Okrem komentovanej videoprojekcie s priamymi autentickými postupmi si mali možnosť účastníci vyskúšať rekonštrukciu tvárovej časti na voskových modeloch. Videoprojekcia prebiehala v dvoch etapách. Prvá sa týkala celkovej bezpečnosti, dezinfekcie pracovníkov i upravovaného ľudského tela. Potom sa účastníci dozvedeli o postupoch pri zabezpečovaní čiastočnej konzervácie, plnej konzervácie, realizovania thanatopraktík (balzamovanie). Lektor ďalej prezentoval viacero spôsobov rekonštrukcie, za použitia rôznych materiálov a postupov. Zvláštna časť sa zaoberala postupom pri úprave tvárovej oblasti, dekoltu a rúk. Iba pre zaujímavosť uvediem, že aj pracovníci v pohrebníctve používajú prípravky s podobnými účinkami aké má botox. Školiteľ Adam Ragiel z Poľska potvrdil, že človeka (zvlášť ženy) je možné touto technikou po smrti omladiť aj o pekných pár rokov. Asociácia sprostredkuje pre svojich členov distribúciu týchto prípravkov priamo od výrobcu.
 

Zoznam prípravkov prezentovaných na školení k zakúpeniu sa nachádza pre našich členov v Členskej zóne


Späť na prehľad Aktivity

Fotogalériu zo školenia nájdete v reportáži redaktorov Slovenského pohrebníctva