Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb

sapaks

 

Sme členom celosvetovej federácie pohrebných služieb

fiat-ifta_web 72px

 

Sme členom Európskej federácie pohrebných služieb

effs logo

EFES-certifikat-max

Zobraziť certifikát

 
EFES-certifikat

Zobraziť poďakovanie

 

 

 

Tlač o pohrebníctve

Vyberáme z tlače

 
Prehľad tlačových správ sme sa rozhodli zjednotiť s časopisom Slovenské pohrebníctvo, ktoré uzatvorilo zmluvu o preberaní agentúrnych správ so spoločnosťou SITA. Z toho dôvodu sme prestali uvádzať na tejto stránke výber z tlače. Všetko podstatné z oblasti pohrebníctva smerujúce do redakcií po celom Slovensku a do zahraničia nájdete v našom
 

Spravodajstve


 

Banskobystrické krematórium

Bystricoviny 19.11. 2012
Snaha vedenia mesta Banská Bystrica vytvoriť na prevádzku krematória v Kremničke eseročku so spoločnosťou Krematórium Nitra s.r.o. v pomere 60:40 v prospech súkromného partnera vyvoláva nepríjemné otázky. Má to byť biznis so spaľovaním nebožtíkov zvážaných zo širokého okolia alebo zabezpečenie dôstojnej rozlúčky s mŕtvym?

Napriek tomu, že obe pece už majú za sebou dlhé roky prevádzky, ich technický stav po vykonaných úpravách vyhovuje všetkým normám, používaná technológia má potrebné certifikáty a revízne správy, v poriadku sú aj emisie.

V tejto situácii by nezaškodilo spýtať sa Banskobystričanov, či sú skôr za lepší biznis kremačných služieb alebo považujú mestské krematórium v Kremničke za miesto poslednej dôstojnej rozlúčky so svojimi zosnulými, čo by malo patriť medzi základné komunálne služby pre občanov.

Celý článok


Ako si zabezpečiť pohreb

SME 01.11. 2012
Najmenej 650 až 800 eur vyjde v súčasnosti pohreb s rozlúčkou. Aj tá najlacnejšia, takzvaná sociálna rakva z drevotriesky stojí okolo 90 eur. Ceny tých krajších sa pohybujú od 130, no bežnejšie okolo tristo či štyristo eur plus 50 až 60 eur treba prirátať na čalúnenie.

Platí sa za prevozy a manipuláciu s telom, obliekanie, rečníka, nájom, likvidáciu vencov, spopolnenie či výkop hrobovej jamy, nosičov a celý rad ďalších úkonov. V extrémnych prípadoch sa objavujú aj netradičné položky ako bezpečnostná služba.

Ľudia však zväčša nemajú na pohreb veľa peňazí, vraví predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb Ladislav Stríž.Pohrebnej službe nikto nezaplatil  

SME 29.08. 2012
Jedna z čadčianskych pohrebných služieb eviduje neuhradené faktúry za 3,5-tisíc eur, z toho 408 € (12 290 korún) tvorí dlh za Františkov pohreb. Spolumajiteľka firmy Eva Kotková nám povedala, že rodina si objednala výkop hrobu, rakvu, vence, prevoz. Krátko po pohrebe však vysvitlo, že František žije a tak trovy nechcel nikto zaplatiť. „Rokovali sme aj s dcérou nebožtíka, ktorý leží v hrobe. Tá nám povedala, že by ich uhradila, treba však dokázať, že ide o jej otca. To je nemožné, pretože exhumáciu nepovolili. V súčasnosti žije dcéra mimo Kysúc a už sa nám ani neozvala“ dodala Kotková. Paradoxom je, že s nebožtíkom, ktorý „odpočíva“ v hrobe v jeho obleku, sa František poznal.


Pohreb bezdomovca platí mesto

SME 04.04. 2012
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Termínom bezdomovec je označovaná osoba nemajúca domov či možnosť dlhodobo využívať nejaké prístrešie. Magistrát eviduje okolo 20 bezdomovcov. V prípade úmrtia ostáva ťarcha pohrebu na pleciach mesta.

„Mestský úrad v rozpočte myslí aj na pochovávanie bezdomovcov. Robíme pohreby ľuďom, ktorí sú na ulici, nemajú rodinných príslušníkov ani žiaden majetok,“ objasňuje vedúca oddelenia sociálnych vecí na mestskom úrade (MÚ) Markéta Ďuríková.

„V prvom rade oslovujeme príbuzných. Ak nemajú záujem o pochovanie zosnulého, vykonávame šetrenie. Preverujeme celú rodinu, u ktorej zisťujeme finančnú situáciu. V prípade, že sa u nich potvrdí zlá finančná situácia, sociálny pohreb je v našej plnej réžii,“ dodáva.

Vlani magistrát pochoval troch bezdomovcov, tento rok jednu ženu bez strechy nad hlavou.

„Pohrebné náklady z roka na rok stúpajú. V súčasnosti sa výška  nákladov na jeden pohreb pre mesto pohybuje okolo 200 eur. Sú v tom zahrnuté len nevyhnutné potreby. Ide o  prevoz, vykopanie hrobu, kúpu truhly a náhrobného kríža,“dodáva vedúca oddelenia.

Hrobové miesto mesto poskytne bezplatne. Ľudia bez domova sú pochovaní  na novom cintoríne na zelenej lúke do zeme.

Pohrebný obrad sa vykoná s kňazom, väčšinou bez účasti pozostalých.


Celý článok
 

Protimonopolný úrad vrátil 237.668,46 eura

SME 24.08. 2011
Protimonopolný úrad SR vrátil v utorok 23. augusta bratislavskému mestskému pohrebníctvu Marianum plnú výšku zaplatenej pokuty 237.668,46 eura. Pohrebníctvo ju uhradilo vo februári 2009. TASR o tom dnes informoval jeho riaditeľ Miloslav Hrádek.

Najvyšší súd (NS) SR, na ktorý sa pohrebníctvo odvolalo voči rozsudku Krajského súdu v Bratislave z roku 2010, rozhodol, že uloženie pokuty za zneužívanie dominantného postavenia na trhu bolo nezákonné. Riaditeľ Hrádek o tom informoval 24. júna.

Rada Protimonopolného úradu (PMÚ) SR uložila pokutu pohrebníctvu rozhodnutím v roku 2008 v správnom konaní. Rozsudok NS SR nadobudol právoplatnosť 15. júna 2011.


Celý článok


 

Poslanci podporili zmeny v pohrebníctve

SME 03.02. 2010
Návrh umožňuje vstup prevádzkovateľom pohrebných služieb na pohrebiská pre vykonanie pohrebných služieb podľa vôle a objednávky obstarávateľa pohrebu. Týmto ustanovením sa splnili požiadavky Protimonopolného úradu SR. Zákon zdôrazňuje právo obstarávateľa pohrebu vybrať si pohrebnú službu. Náklady na uloženie ľudských pozostatkov v zdravotníckom zariadení do 48 hodín od úmrtia budú znášať zdravotnícke zariadenia. Norma tiež mení rozsah odbornej prípravy prevádzkovateľov pohrebných služieb, prevádzkovateľov pohrebísk a prevádzkovateľov krematórií v súlade so zmeneným rozsahom poskytovaných služieb a zavádza nové sankcie. Účinnosť zákona je navrhnutá od 1. januára 2011.

Celý článok
 


Pohrebníctvo Marianum dostalo pokutu 7 miliónov

SME 15.01. 2009
Rada Protimonopolného úradu dala mestskému pohrebníctvu Marianum pokutu 237 668 eur, čo je 7 160 000 korún.

„Minulý rok udelil Protimonopolný úrad Marianumu pokutu vyše tri milióny korún, riaditeľ pohrebníctva sa odvolal  proti rozhodnutiu na Radu Protimonopolného úradu. Tá pokutu zvýšila,“ povedala Alexandra Bernáthová, hovorkyňa  Protimonopolného úradu.

Podľa rady pohrebníctvo porušilo zákon tým, že poskytovalo niektoré pohrebné služby automaticky s poplatkom za zapožičanie obradnej siene bez ohľadu na to, či ostatné pohrebníctva mali o ne záujem. „Tie potom museli kupovať pohrebné služby, ktoré mohli poskytovať samy.“

Rada tvrdí, že Marianum neopodstatnene účtovalo objednávateľom pohrebu poplatok za likvidáciu kvetinových darov, ktorý zákazníci uhradia už v poplatku za prenájom hrobového miesta.


Celý článok


#